دو روایت از اوضاع سوریه + تصاویر


بر اساس اعلام مخالفان ، تنها در روز گذشته که "جمعه عظیم" نامگذاری شده بود 88 نفر از معترضین کشته شدند...دولت می گوید:شماری از خرابکاران خیابان های اصلی شهر را بسته و با آتش زدن لاستیک خودرو به اموال عمومی و خصوصی آسیب زدند
شبکه خبری صداقت به نقل از عصرایران: خبرهای رسیده از سوریه ، ضد و نقیض است . در حالی که مخالفان بشار اسد ، از کشتار بی سابقه تظاهر کنندگان خبر می دهند ، رسانه های دولتی این کشور بر آنند که درگیری ها بعد از آن شروع شد که افراد مسلح به گشتی های پلیس و ارتش حمله کردند و تعداد اندکی از طرفین کشته و مجروح شدند.

مخالفان حکومت چه می گویند؟

منابع خبری مخالف حکومت بشار اسد اعلام کرده اند شمار کشته شدگان سرکوب اعتراضات دیروز جمعه در سوریه نزدیک به 90 نفر رسیده است. دیروز در سوریه از سوی مخالفان"جمعه عظیم" نام گذاری شده بود.

به گزارش شبکه الجزیره، معترضین در سوریه فهرستی از نام 88 کشته اعتراضات دیروز جمعه را منتشر کرده اند . این افراد در مناطق مختلفی از سوریه از بندر لاذقیه تا شهرهای حمص، حمات، دمشق، روستای ازرع در جنوب سوریه کشته شده اند.
سازمان عفو بین الملل  اما شمار کشته شدگان را 75 نفر اعلام کرد.

عفو بین الملل اضافه کرد شمار کشته شدگان سرکوب دولتی معترضین در سوریه، دیروز جمعه را به خونین ترین روز از زمان آغاز اعتراضات در 5 هفته پیش تاکنون تبدیل کرده است
در این اعتراضات مردم خواهان کناره گیری بشار اسد رئیس جمهور سوریه از قدرت و پایان حکومت حزب بعث در این کشور هستند. براساس قانون اساسی سوریه، تنها حزب بعث حق حکومت را دارد.

یکی از معترضین در شهر حمص که دیروز شاهد بیشترین حجم سرکوب و شمار کشته شدگان بود نیز به الجزیره گفت که بیش از 100 نفر در این شهر زخمی شدند که وضعیت بسیاری از آنها خطرناک توصیف شده است.

این تظاهرات تنها یک روز پس از حکم بشار اسد رئیس جمهور سوریه برای لغو وضعیت حالت فوق العاده امنیتی صورت گرفت.

تظاهرات اعتراض آمیز دیروز جمعه در شهرک ها و مناطق اطراف پایتخت نیز روی داد. شهرهای بانیاس، قامشلی ، سلمیه، کسوه و درعا هم شاهد اعتراضات گسترده ای بودند.

بسیاری از معترضین در دست نوشته هایی را به همراه خود حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود "الشعب یرید اسقاط النظام" (ملت خواهان سقوط حکومت است).
بیشتر معترضین در ازرع در نزدیکی درعا، حمص، المعضمیه، دوما، داریا، درعا، قابون، برزه، الحجر الاسود، زملکا، حرستا کشته شدند.

در نخستین بیانیه مشترک مخالفان که شبکه الجزیره آن را منتشر کرد از بشار اسد خواسته شده تا ضمن آزادی زندانیان عقیده، به انحصار حکومت در دست حزب بعث پایان دهد.

در شهر دمشق هم حدود دو هزار نفر از مردم به تظاهرات پرداختند که با مقابله شدید و گسترده نیروهای امنیتی روبه رو شدند. نیروهای امنیتی از باتوم و گلوله های گاز اشک آور به مقابله با معترضین در دمشق پرداختند.

معترضین در شهرهای مختلف همچنین شعارهایی را در تکذیب ادعای های دولتی سر دادند. دولت سوریه بارها معترضین را سلفی (گروه های تندروی اسلامی) و تروریست خوانده بود.

معترضین همچنین شعار می دادند"الله ، سوریا و حریه و بس"(فقط خدا ، سوریه و آزادی)"سلمیه... سلمیه" (مسالمت آمیز ... مسالمت آمیز). پیش از این حامیان دولت شعار می دادند "الله سوریا و بشار و بس" (فقط خدا ، سوریه و بشار).

در همین حال ، باراک حسین اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز در بیانیه ضمن محکومیت کشتار معترضین در سوریه مدعی شد بشار اسد رئیس جمهور این کشور برای مقابله با معترضین از ایران کمک می گیرد.

حکومت سوریه چه می گوید؟

 تلویزیون دولتی سوریه شمار کشته شدگان  را تنها هشت نفر از مردم و 2 نفر از ارتش و شمار زخمی ها را 28 نفر دیگر اعلام کرد.

منابع دولتی در سوریه اضافه کرده اند که گروه های مسلح به گشتی ها و پایگاه نظامی در حومه معضمیه در دمشق حمله کرده اند.

رسانه های دولتی سوریه با تکذیب برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز گفته اند که گروه های مسلح به سمت مردم و نیروهای ارتش آتش گشوده اند.

خبرگزاری رسمی سوریه هم گزارش داد که در منطقه جوبر دمشق چند گروه خلافکار و جنایتکار به خودروهای آتش نشانی حمله مسلحانه کرده و سه نفر از نیروهای آتش نشانی را زخمی کرد.

همچنین در شهر حمص نیز شماری از خرابکاران خیابان های اصلی شهر را بسته و با آتش زدن لاستیک خودرو به آسیب زدن به اموال عمومی و خصوصی اقدام کردند همچنین یک دستگاه خودروی آتش نشانی نیز آسیب دید.

خبرگزاری رسمی سوریه اضافه کرد: در ادامه تجاوزهای گروه های جنایتکار مسلح علیه شهروندان و نیروهای پلیس و امنیتی و اموال عمومی و خصوصی ، یک گروه مسلح جنایتکار ، شماری از اتوبوس های حمل و نقل داخلی را در منطقه تشرین دمشق آتش زد.

براساس گزارش این منبع، دو عضو ارتش در شهرهای حمص و دمشق به دست گروه های مسلح کشته شده اند.

روزنامه دولتی تشرین چاپ دمشق نیز به نقل از وزارت کشور سوریه نوشت: هیچ گروهی حق ندارد قبل از دریافت مجوز از این وزارتخانه، به برگزاری تظاهرات اقدام کند.

این روزنامه با اعلام اینکه در برخی نقاط کشور، تجمع های بسیار محدودی انجام شد اضافه کرد: در شلیک گلوله گروه های مسلح در سوریه، دیروز جمعه دو نیروی ارتش و 8 نفر از مردم کشته شده اند.

تشرین در خبر دیگری نیز اضافه کرد: ارتش در منطقه درعا موبایل هایی با سیم کارت های خارجی و دوربین های فیلم برداری بسیار پیشرفته ای از گروه های جنایتکار مسلح کشف و ضبط کرده است.
براساس این گزارش، در این دوربین ها، فیلم های جعلی و ساختگی از تظاهرات وجود داشت . همچنین این موبایل ها برنامه های مکان یاب داشتند.

نیروهای امنیتی به همراه این گروه مسلح ، باتوم، شمشیر ، باتوهای فلزی و بطری های بنزین کشف کردند.
این روزنامه اضافه کرد: گروه های مسلح قصد داشتند با استفاده از این وسایل، ضمن برگزاری تظاهرات به نیروهای امنیتی حمله کنند.

عکس های منتشر شده از حوادث سوریه توسط رسانه های دولتی این کشور


رسانه های دولتی با انتشار این عکس اظهار داشتند که این افراد محدود علیه حکومت تجمع کرده بودند
اما ماهواره ها ، از این جمع اندک ، یک تجمع عظیم جعلی ساختند.تصاویر منتشره توسط مخالفان
رسانه های دولتی سوریه ، اکثر این عکس ها را جعلی و مونتاژِی می دانند
 

صداقت 24 ساعته است
24 ساعته با صداقت باشید

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۰ شنبه ۳ ارديبهشت


majid

منظور از مخالفان چه كساني هستند؟
ممد

خدا با صابرین است مطمئن باشید جلاد دمشق هم رفتنی است خدا ازش نگذره مگه قدرت چی داره بشار میتوانست بر قلبهای مردم حکومت کند نه بر پیکر زخم خورده انان باید نام نیک در تاریخ به جا گذاشت تا مثل نلسون ماندلا جاودانه شد
ارتان

سلام اين متن بر اساس استدلالهاي اين جانب تنظيم شده است... من فكر ميكنم كه، معترضين دو گروه هستن، كه بهتره اساميشون رو تغيير بدم... اول همون معترضين هستن كه از مردم خود سوريه هستن... اين گروه تظاهرات ميكنن و سر جنگشون با دولت و پليسه و كاري به مردم عادي ندارن... دوم وطن فروشان سوري، و خرابكاران غير سوري، وهابي ها... اينا قصد ناآرامي دارن، سر جنگشون هم كل سوريه هست از نوزاد ١ روزه تا پير ١٠٠ ساله هم براشون فرق نداره... گروه اول تو همه جاي دنيا هست يعني هميشه هر دولتي مخالفاني داره و اگه اين تعداد معترض كمتر از بقيه مردم باشن، خوب حكومت محق هستش، اگه برعكس باشه كه ملت محق هستن... اما ظاهر امر نشون ميده معترضين به دولت زياد نيستن حتي احتمالا كمتر از گروه دوم هستن... اما در مورد غرب!!!  اگه غرب به راستي صداقت داره، و ميگه كه بيشترمردم سوريه معترض هستن به دولت و دولت بايد عوض شه، چرا در زمان پهلوي كه بيشتر مردم ما از حكومت ناراضي بودن طرفدار حكومت بودن!؟؟؟؟ اگه اونا به فكر مردم بودن كه بايد شاه رو ور ميداشتن!!!! اگه امريكا دلش براي مردم ميسوزه چرا تو ميانمار مداخله نميكنه!؟؟؟؟ چون اون به منافع فكر ميكنه، هركشوري يا بايد منابع داشته باشه يا از لحاظ استراتژيك برا امريكا مهم باشه تا توش مداخله كنه اونم مداخله به نفع خودش... واقعا تاسف بر انگيزه كه كشورهاي اسلامي دارن اينطور رفتار ميكنن... تركيه كه كاسه داغ تر از اش شده چرا زمان صدام به عراق كمك نميكرد!؟؟؟ متاسفم براي مردم تركيه كه دارن قرباني دولت جاه طلبش ميشه! ميبينيد؟؟؟ دولتها جاه طلبي ميكنن، و مردم عادي و بيگناه تاوان ميدن... به نظرم مردم تركيه حسابي بايد اعتراض و تظاهرات كنن... تكليف وهابي ها هم كه معلومه...  فرقه انگليسي...
شش

پس چرا این معترضین سلاح به دست نمی گیرند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ادم واقعا از اینهمه صبر تحت تاثیر قرار میگیره

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: