اختلال در سیستم الکترونیکی برخی بانکها


مدیرکل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی درباره اختلال در سیستم الکترونیکی برخی بانکها گفت: سیستم شتاب قطع نیست و مشکل از سیستمهای داخلی بانکها است.

به گزارش شبکه خبری صداقت امروز شنبه برخی شهروندان در تماسی با خبرگزاری مهر از اختلال در سیستم الکترونیکی برخی بانکها همچون ملت و صادرات خبر دادند.
مهران شریفی مدیرکل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی در پاسخ این مطلب که امروز دستگاه‌های خودپرداز و سیستمهای الکترونیکی داخل شعبات بانکها پاسخگوی مشتریان نیست و مسئولان شعب قطع بودن سیستم شتاب را دلیل این موضوع عنوان می کنند، گفت: مرکز شتاب امروز به درستی کار خود را انجام داده و به هیچ وجه مشکلی نداشته است.
وی با بیان اینکه بانکها هر زمان که در این خصوص با مشکلی مواجه می شوند، آن را قطعی و خرابی سیستم شتاب عنوان می کنند، افزود: عمده این مشکل در خود بانکها است.
مدیرکل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی مرکز ارتباطی این بانک برای ارائه سرویس به کارتهای بانکی را شتاب عنوان کرد و افزود: در برخی از موارد و مواقع با افزایش فشار بر روی سیستم به دلیل مراجعات مردم مواجه می شویم که همین امر باعث قطعی سیستم شتاب می شود.
شریفی با بیان اینکه افزایش مراجعه باعث می شود که دیگر حجم تراکنش و پردازش اطلاعات قابل انجام در این سیستم نباشد، افزود: به همین دلیل نیز تراکنشهای ناموفق منجر به اخذ کارمزد از بانکها می شود.
به گزارش مهر، عملیات تحت پوشش شتاب دامنه وسیعی از تبادلات از قبیل برداشت وجه نقد، خرید الکترونیکی، انتقال وجه، پرداخت قبوض و مانده‌گیری را در بر می‌گیرد. مرکز شتاب به طور متوسط روزانه بیش از 2.5 میلیون تراکنش را پردازش می‌کند.

اتصال بورسها به سیستم "پایا"
این مقام مسئول در بانک مرکزی از متصل شدن سیستمهای دریافت و پرداخت بورس اوراق بهادار و بورس کالا به "پایا" ( سیستم پایاپای الکترونیک) تا سه ماه آینده خبرداد و افزود: بورس روزانه معاملاتی را انجام می دهد که در پایان همان روز باید کل دریافتها و پرداختهای این معاملات تسویه شود.
وی ادامه داد: به عبارت دیگر، بورس اوراق بهادار و بورس کالا دریافت و پرداختها را در پایان روز به اصطلاح "نت" یا خالص می کنند، بنابراین سامانه پایا می تواند به صورت اتوماتیک دریافتها و پرداختها را انجام دهد.صداقت 24 ساعته است
24 ساعته با صداقت باشید

منتشر شده در تاریخ ۱۳۸۹ شنبه ۲۴ مهر


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: